Жп линията София-Скопие най-сетне може да бъде завършена
Министрите на транспорта на България и Северна Македония подписаха днес споразумение за изграждане на железопътен тунел под прохода Деве баир – ключов проект от европейския Транспортен коридор VIII, който ще свърже двете страни по железопътен път.
Българският вицепремиер Гроздан Караджов подчерта, че железопътната част на Коридор VIII е с обща дължина около 1350 км, от които 747 км са на българска територия, като остава да бъде завършен само граничният участък между Гюешево и Деве баир. „Днешният ден дава живот на идея, която се ражда преди повече от век – още през 1897 г.“, заяви Караджов. Той припомни, че през 1942 г. линията достига до Гюешево, но не е завършена заради войните и политическите обстоятелства. „Днес България и Северна Македония имат отговорността да довършат започнатото“, добави той.
Министърът на транспорта на РС Македония Александър Николоски определи подписаното споразумение като „мечта на поколения от двете страни на границата“, подчертавайки стратегическото и икономическо значение на проекта. Той отбеляза, че първият участък от 31 км между Куманово и Беляковце вече е завършен и въведен в експлоатация през януари тази година.
„Това е важен коридор не само за региона, но и за НАТО и Европа. Когато има политическа воля и реални проекти, държавите и народите се сближават“, каза Николоски, като увери, че техническите трудности няма да спрат напредъка на проекта.
Караджов допълни, че се подготвят и допълнителни инфраструктурни проекти за свързване на двете държави, включително магистрала „Рила“, която ще свърже Дупница и автомагистрала „Струма“ с границата при Гюешево. По думите му проектът може да бъде реализиран чрез концесия, като вече е извършена подготвителна работа по Закона за концесиите.
Тунелът под Деве баир и свързаните с него участъци ще се превърнат в ключов елемент от Коридор VIII, осигурявайки нови транспортни и икономически възможности за България, Северна Македония и целия Балкански регион.



