Под натиск от САЩ: ООН отлага въглеродната такса за корабите
Международната морска организация (ММО) отложи с една година вземането на решение за въвеждане на глобална такса върху въглеродните емисии от корабоплаването, след като страните не успяха да постигнат единодушие. Това е удар за държави като Европейския съюз и Бразилия, които настояват секторът да намали емисиите си и да въведе механизъм за декарбонизация.
САЩ и Саудитска Арабия се противопоставиха най-категорично на цената на емисиите. След продължителни преговори Саудитска Арабия предложи дискусиите да бъдат отложени с една година, а предложението беше прието с 57 гласа „за“ и 49 „против“.
Някои ключови държави, които преди подкрепяха подобна мярка – като Китай, Гърция, Кипър, Япония и Южна Корея – промениха позициите си или се въздържаха. Все още няма яснота кога таксата може да влезе в сила, дори при бъдещо съгласие, тъй като първоначално се предвиждаше тя да започне да се прилага от 2028 г.
Решението създава несигурност за сектора, който е отговорен за около 3% от глобалните въглеродни емисии, като около 90% от световната търговия се осъществява чрез морски транспорт. Екологични организации предупреждават, че без регулации емисиите могат да продължат да растат.



